Jižní Amerika 2008

Jižní Amerika 2008 - Praktické informace - Argentina (Iguazú)

Níže uvedené ceny byly zaznamenány v sprnu 2008. Kurz argentinského Peseta (ARS) byl v té době 1USD=3,10ARS, tj 1ARS=5,68kč. Argentina patetří k nejrozvinutějším jihoamerickým zemím, čemuž odpovídají cenové relace i na samotném severovýchodním okraji země. Během necelých dvou dnů strávených v Argentině jsme za jídlo zaplatili v průměru 24USD na den, ubytování nás stálo 11,6USD za osobu a noc.

Cestování

Trojmezí - Brazílie, Argentina, Paraguay
Trojmezí tvoří na severu Argentiny soutok řek Paraná a Iguazú. Obě řeky od sebe kromě třech států oddělují také tři města - Foz do Iguaçu v Brazílii, Puerto Iguazú v Argentině a Ciudad del Este v Paraguayi. Mezi těmito městy bez problémů funguje autobusová doprava.
Z Puerto Iguazú do Paraguaye jezdí autobusy třech společností. Všechny odjíždějí z hlavního autobusového terminálu - ukázat na mapě - a končí v paraguayském městě Ciudad del Este. Jízdné činí 3ARS. Časy odjezdů jsou následující: společnost Practico - 6:50, 7:50, 9:50, 13:50, 15:50, 17:45, společnost Rysa - 8:20, 8:50, 12:20, 12:50, 16:20, 16:50, společnost SRA - 9:20, 9:50, 13:20, 13:50 a 17:20. Argentina a Paraguay jsou sousedé, ale do Ciudad del Este se lze dostat pouze přes brazilské město Foz do Iguaçu. Naštěstí autobus zastavuje pouze na argentinské celnici a Brazílií projíždí bez zastavení. Odpadá tak zbytečná administrativa na brazilských celnicích, což je poměrně příjemné. Doba jízdy z Argentiny do Paraguaye se tak pohybuje okolo 30 minut!
Z Puerto Iguazú do Brazílie jezdí autobusy společnosti Tres Fronteras - http://www.tresfronteras.com.ar/. Nástupní stanicí je opět hlavní autobusový terminál - ukázat na mapě - a jednotlivé spoje odjíždějí každou hodinu v půl od 7:30 do 18:30. Autobusy projíždejí Foz do Iguaçú a končí u Mostu přátelství na brazilské straně přechodu do Paraguaye. Zpět do Argentiny se autobusy vracejí také každou hodinu v půl od 8:30 do 19:30.
Puerto Iguazú - Buenos Aires
Do hlavního města se lze nejlépe dostat pohodlným autobusem argentinské společnosti Crucero del Norte - http://www.crucerodelnorte.com.ar/cn/english/default.aspx. Do Buenos Aires na terminál Liniers odjíždí celkem šest autobusů - 11:00 (165ARS semicama, 170ARS cama economico), 11:30 (165ARS - semicama), 13:00 (155ARS semicama, 160ARS cama economico), 14:30 (200ARS - cama suite), 15:00 (180ARS - cama) a v 15:30 (155ARS - semicama). Na terminál Retiro odjíždí kromě váše uvedených šesti autobusů navíc ještě dva spoje - v 16:00 (cama - 180ARS) a v 17:00 (semicama - 155ARS). Doba jízdy je zhruba 19 hodin.

Národní park Iguazú

K bráně národního parku Iguazú - http://www.iguazuargentina.com/ - jezdí každých 30 minut minibus z autobusového terminálu v Puerto Iguazú - ukázat na mapě. Zpáteční jízdenka stojí 10ARS.

ekologický jungle train
ekologický jungle train
zastávka Cataratas
zastávka Cataratas
chodník nad řekou Iguazú
chodník nad řekou Iguazú

Vstupné do národního parku činí od 1.listopadu 2008 poměrně přijatelných 60ARS (v době naší návštěvy to bylo ještě pouze 40ARS) a v ceně je zahrnuta také doprava v celé rezervaci - tj.vláček a loď na ostrov San Martin. Cena nezahrnuje výlet lodí do bezprostřední blízkosti vodopádů. Pokud si při odchodu z parku nacháte orazítkovat svoji vstupenku, máte další den nárok na 50% slevu!
Otevírací doba je následující - od října do konce února 9:00-19:00, od března do konce září 9:00-18:00.

V národní parku existuje několik prohlídkových tras. Jejich počáteční body leží v blízkosti některé ze tří stanic vláčku, který zajišťuje dopravu v parku. Počáteční stanice Central station leží v blízkosti hlavního vchodu, další zastávkou je Cataratas station v hlavní části parku na severozápadním okraji vodopádů a poslední stanicí je Garganta del Diablo, odkud se lze vydat na vyhlídku nad Ďáblovým chřtánem. Pozor - poslední vlak k Ďáblovu chřtánu odjíždí v 16:10!
Ve stanici Cataratas lze zakoupit docela pěkné pohledy (2ARS) a také známky - ovšem jejich cena je 36ARS, což je v přepočtu asi 200kč! Ovšem pohled domů dorazil během dvou týdnů!

Prohlídkové trasy jsou následující:
Sendero verde - krátká procházka džunglí končí stanice Cataratas, kde začínají další trasy
Circuito Inferior - dolní okruh - vede nad břehem řeky Iguazú okolo vodopádů Lanusse a Alvar Nuňez a dále pokračuje až k severnímu okraji hlavní kaskády pod vodopád Ramirez. Odtud stezka pokračuje okolo vodopádu Dos hermanos zpět do výchozího bodu. Z okruhu lze odbočit také na sotrov San Marin. Dolní okruh nabízí úžasné a klasické vyhlídky na hlavní kaskádu a spodní část Ďáblova chřtánu!
San Martin - ostrov uprostřed řeky Iguazú je argentinský. Mezi břehem řeky a ostrovem pendluje člun, který je zahrnut v ceně vstupenky do parku. Člun jezdí od rána až do 15:45. Na ostrově jsou tři úžasné vyhlídky - San Martin u stejnojemnného vodopádu na jižním okraji hlavní kaskády v její těsné blízkosti, Escondido opět u stejnojmenného vodopádu a poslední vyhlídka Ventana míří přímo do spodní části Ďáblova chřtánu a na vodopád Rivadavia.
Circuito Superior - Horní okruh - vede nad hlavní kaskádou okolo vodopádů Ramirez, Bozzeti, Gpque, Bernabé Mendéz a končí nad vodopádem Mbiguá. Úžasné výhledy na vodopády a ostrov San Martin z horní hrany kataraktů!
Garganta del Diablo - Ďáblův chřtán - 1130m dlouhý chodník vede nad hladinou řeky Iguazú až k úžasné propasti, která se nazývá Ďáblův chřtán. Pokud vás až dosud nechaly vodopády chladnými, tady bude zcela ohromeni sílou a monumentálností propasti, do které se valí tisíce hektolitrů vody. Řeka se tu propadá o 80m a vodopády tu tvoří 150m dlouhý oblouk.


Interaktivní mapa vodopádů Iguazú. Pro zobrazení jmen jednotlivých vodopádů klikněte v pravo na volbu "saltos!

Ubytování v Puerto Iguazú

Pro dvě argentinské noci jsme si zvolili příjemný hostel s příznačným jménem Iguazú falls. Pokoje jsou poměrně jednoduché, ale vybavené vlastní koupelnou. K dispozici je bazén, společná kuchyňka a za poplatek také internet (cca 3,50ARS/hodinu).
Ubytování nás tu za jednu noc stálo 35ARS/os. K dispozici jsou i levnější dormitory.
Výborná je poloha hostelu jeden blok od autobusového nádraží.
Poloha hostelu je: 25° 35' 54.71" jš, 54° 34' 9.34" zd, 199m.n.m - ukázat na mapě

Další možnosti ubytování lze najít v okolí centra města - např.hotel Puerto Canoas na ulici Uruguay...

hostel Iguazú falls
hostel Iguazú falls
argentinské pivo Iguana
argentinské pivo Iguana
tradiční steak v Puerto Iguazú
tradiční steak v Puerto Iguazú

Jídlo a pití

Výbornou restauraci v Puerto Iguazú jsme našli na ulici Brazil - jmenuje se Angelo Café Resto bar a nabízí mimo jiné výtečné tradiční argentinské steaky! Solidní porce s přílohou stojí 32-42ARS. Z dalších jídel lze ochutnat pizzu (malá stojí 16-20ARS, velká 22-28ARS), pečené kuře (18-28ARS), ryby (32-40ARS) nebo těstoviny (15-20ARS). K pití se podává výborné pivo Iguana - 3/4l za 8ARS (1/3 za 5ARS)

Další resturací, kterou jsme v Puerto Iguazú vyzkoušeli, byla pizzerie na ulici Victoria Aguirre - lazagne tam stály 23ARS, neméně dobré pivo Guilmes se podávalo za 9ARS (3/4l).

Drobné občerstvení lze dostat i přímo v národním parku Iguazú u stanice Cataratas. Solidně velká bageta tam stála 20ARS, pivo Isenbeck 6ARS. V parku se také prodává balená voda za 2,50ARS.

 Argentina


Bolívie


Brazílie


Chile


Paraguay


Peru


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 6.12.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/