Jižní Amerika 2008

Jižní Amerika 2008 - Praktické informace - Bolívie

Níže uvedené ceny byly zaznamenány v září 2008. Kurz bolivijského Boliviana byl v té době 1USD=7Bs., tj 1Bs.=2,36kč. Obecně lze říci, že je pro nás cenová úroveň v Bolívii poměrně příznivá, vyjma Santa Cruz. Za jídlo a ubytování jsme zaplatili v průměru 16,1USD na den (týká se oblasti jezera Titicaca a La Pazu)

Cestování

Puno (Peru) - Copacabana
cena 25Sol., doba jízdy 2:40 včetně zastávky v peruánském městě Yunguyo a včetně pěšího přechodu hranice do Bolívie.
Copacabana - Isla del Sol
loď odplouvá z Copacabany v 13,30 a stojí 15 Bs. Jízda trvá zhruba 90 minut, na ostrově se platí vstupné 5 Bs.
zpět z Isla del Sol loď odplouvá v 10:30 a cesta trvá pouze 60 minut. Lístek zpátky je o pět bolivianů draží - 20Bs.
Copacabana - La Paz
použili jsme autobus společnosti Tourperu, který odjíždí z jihozápadního rohu Plaza Sucre v Copacabaně v 13:30 a stojí 30Bs. Autobus je poměrně pohodlný a klimatizovaný. Během cesty je třeba překonat úzkou úžinu jezera Titicaca mezi městečky Tiquina a San Pablo. Mezi oběma břehy jezdí přívoz, který stojí 1,5Bs na osobu. Autobus přijíždí do La Pazu v 15:00 a končí u hotelu Milton.
La Paz - Tiwanaco
v hotelu jsme si zaplatili výlet za 165Bs. V ceně bylo kromě dopravy a služeb anglicky mluvícího průvodce také vstupné (80Bs.) a oběd.
Tiwanako je od La Pazu vzálené asi 77km a cesta trvá něco málo přes hodinu.
La Paz - Coroico
další výlet organizovaný naším hotelem v La Pazu. Pronajaté auto s řidičem a průvodcem stálo 280Bs/os. Odjezd z La Pazu byl v sedm hodin a naše cesta vedla po nové asfaltové silnici do sedla La Cumbre (4635m), kde jsme začali klesat do nížin provincie Severní Yungas. Za velkým check-pointem asi v polovině cesty jsme odbočili na původní nechvalně proslulou "Silnici smrti", po které jsme absolvovali zbytek cesty až do Coroica. Výhoda cesty pronajatým vozem je, že vám řidič na požádání kdekoliv zastaví, tudiž jsme se například mohli projít v místě, kde úzká silnička podjíždí několik vodopádů, případně jsme mohli fotit některé obzvlášť zajímavé úseky. Stará úzká silnice vedoucí nad strmými srázy se dnes již nepoužívá a veškerá veřejná doprava byla odkloněna na novou asfaltovou silnici, která vede po druhé straně údolí. Klasickou "Camino dela muerte" používají již jen turisté v pronajatých autech nebo cyklisté.
Před Coroicem jsme překonali řeku Yolosa v nadmořské výšce 1200m - ze sedla La Cumbre jsme tudíž během asi tří hodin klesli o více než 3400m!
V ceně výletu byla dále návštěva vodopádů San Felix, krátká exkurze na kokovou plantáž, návštěva údolí řeky Coroico v místě zvaném Vagante a krátká zastávka v Coroicu. Zpátky do La Pazu jsme se vrátili po nové silnici zhruba v 18:00.
La Paz - Uyuni
opravdu "nezapomenutelná" cesta. Vzhledem ke vzdálenosti obou měst (cca 550km) jsme zvolili turistický autobus (údajně nejmodernější v zemi), který stál 32USD. Autobus odjíždí z La Pazu ve 21:00 a do Uyuni přijíždí v 7:00 ráno druhý den. Krátkou zastávku má pouze v Oruru. Druhá polovina cesty vede po poušti, kde je úplně jedno jak moderním autobusem jedete, jelikož v poušti nejsou žádné upravené cesty a do Uyuni se v podstatě doskáče. V ceně jízdenky je večeře (spíše ohřátá svačina) a snídaně.
Vzhledem k charakteru cest v jižní Bolívii mi přijde rozumnější jet normálním autobusem z La Pazu do Orura (tři hodiny, 1,5-3USD, odjezd každou hodinu) a dál do Uyuni pokračovat vlakem: Exspreso del Sur odjíždí z Orura v úterý a v pátek v 15:30 a stojí (popular/salón/ejecutivo) 4,15/6,50/12,60USD. Cesta trvá sedm hodin a vlak navazuje na autobus odjíždějící z La Pazu v 10:00.
Další vlak Wara wara del Sur odjíždí z Orura ve středu a v soboru v 19:00 a stojí (popular/salón/ejecutivo) 4/5/10,75USD. Cesta trvá 7 a půl hodiny.
Oba vlaky jedou do až do Villazónu na bolivijsko-chilskou hranici.
Salar de Uyuni a jižní Bolívie
třídenní výlet džípem po salarech a lagunách jižní Bolívie jsme si zorganizovali a zaplatili v hotelu v La Pazu. K dispozici jsme měli řidiče, plnou penzi a dvakrát ubytování - jednou v solném hotelu u vesničky San Juan a podruhé v jednoduchém hostelu u laguny Colorada. Vše nás vyšlo na 117USD na osobu včetně dopravy minibusem z hranice až do chilského městečka San Pedro de Atacama (minubus jinak stojí 5USD). Výlet realizovala cestovní agentura Sumaj Jallpha, která se svého úkolu zhostila na výbornou. Příjemný a velice přátelský řidič José Pardo nám i přes naše chabé znalosti španělštiny dělal znamenitého průvodce, skvělé bylo i jídlo, které bylo v takto nehostinných podmínkách v množství až téměř neuvěřitelném! V autě jsme si mohli dokonce pouštět i svoje mp3!
Pozor, pokud chcete svůj výlet zakončit v Chile, musíte si již v Uyuni vyřídit výstupní razítko na imigračním uřadě, který se nachází na avenida Ferroviaria, vlevo za náměstím Arce. Za štempl s o dva dny pozdějším datem zaplatíte 21Bs.
Během výletu se platí vstupné na Isla Incahuasi - 15Bs. a za vstup do národního parku u Laguny Colorada - 30Bs.

Ubytování

Santa Cruz
Santa Cruz patří k bohatším regionům Bolívie, což se bohužel značně projevilo v ceně ubytování.
Hotel Libertador Simon Bolívar nás vyšel na 400Bs. za třílůžkový pokoj. Protože jsme vstávali velice brzy ráno, dostali jsme malou slevu. Normálně tu stojí single/double/triple - 280/350/440Bs. Obsluha v recepci byla velice přátelská, i když jen španělsky hovořící.
Poloha hotelu je: 17° 46' 51.42" jš, 63° 10' 54.77" zd, 528m.n.m. - ukázat na mapě
Isla del Sol
Na Isla del Sol jsme se ocitli tak trochu mimo civilizaci, což bylo poměrně příjemné.
Hostel Inti Wasi Lodge stál 80Bs. za osobu. Jedná se o jednoduché domky s vlastní koupelnou vysoko ve svahu na jezerem.Součástí malého areálu s několika baráčky byla i malá jídelna, kde se dalo celekm solidně povečeřet (dohromady ve třech jsme za komplet večeři platili 100Bs.). Majitelé hostalu jsou úslužní a hovoří pouze španělsky. Na pokojích jsou k dispozici teplé deky, spacák nebyl nevyhnutelně nutný.
Poloha hostelu je: 16° 02' 09.78" jš, 69° 08' 50.68" zd, 3926m.n.m - ukázat na mapě


Hostel Inti Wasi Lodge na Isla del Sol

výhled z hotelu Milton, La Paz

La Paz
Hotel Milton - asi nejlepší ubytování na naší cestě co do poměru kvalita-cena. Třílůžkový pokoj s vlastní koupelnou, TV a nádherným výsledem na La Paz stál 210Bs. Obsluha v recepci je přátelská a hovoří anglicky.
V přízemí hotelu funguje cestovní kancelář, kde lze objednat několik zajímavých výletů:
Tiwanaco - 165Bs. V ceně celodenního výletu je doprava, vstupné a oběd bez pití.
Chacaltaya a Vallé de la Luna - 85Bs.
Coroico - 280Bs. V ceně celodenního výletu je soukromý vůz s řidičem a průvodcem, jízda po Camino dela Muerte, návštěva Coroica, vodopádu San Felix, exkurze na kokovou plantáž, návštěva údolí řeky Coroico.
Objednat lze rovněž autobusovou dopravdu do různých částí země, letenky i výlet na Salar de Uyuni (třídenní varianta se všemi lagunami a zakončením v chilském San Pedru stála 117USD)
Poloha hotelu je: 16° 29' 59.51"jš, 68° 08' 19.55"zd, 3640m.n.m. - ukázat na mapě
San Juan
první noc na třídenním výletě po jižní Bolívii jsme strávili v solném hotelu u vesničky San Juan, jižně od Salar de Uyuni. Ubytování bylo v ceně výletu. Hotel je vybaven velmi skromně, jeho stěny, stoly i postele jsou vyrobeny ze solných kvádrů. Všechny pokoje jsou výhradně dvoulůžkové, záchody se sprchou jsou pro všechny společné a jsou v celém hotelu všeho všudy dva. K posezení a stravování slouží velká jídelna. Elektřina funguje až po zapnutí generátoru a např.nabíječku lze používat pouze za mírný poplatek. Přesto (nebo právě proto) tu lze strávit příjemnou noc mimo civilizaci a její výdobytky. Ideální místo pro pozorování noční oblohy!
Pozor, hotel leží v nadmořské výšce 3680m a v noci může být i uvnitř trochu chladno. Na pokojích jsou sice teplé deky, ale použití spacáku je tady nevyhnutné!
Poloha hotelu je: 20° 54' 15.48"jš, 67° 45' 43.02"zd, 3680m.n.m. - ukázat na mapě


solný hotel u vesničky San Juan

interiér solného hotelu - jídelna


jednoduchý hostel u Laguny Colorada

Laguna Colorada
druhou noc na třídenním výletě po jižní Bolívii jsme strávili v jednoduchém hostelu několik stovek metrů za nádhernou lagunou. Bylo to nejskromnější ubytovací zařízení, které jsme na naší cestě vyzkoušeli. Jednu část hostelu tvoří prosklená zastřešená chodba, která slouží jako jedna velká společenská místnost. ke spaní je určeno několik ložnic se šesti až osmi postelemi. Záchody jsou společné pro všechny obyvatele.
Opět musím upozornit na vysokou nadmořskou výšku - 4333m.n.m! V noci tu může být opravdu velká zima (obzvlášť, když máte štěstí na úplněk a bezoblačnou noc jako my :-) Na pokojích jsou opět teplé deky, ale ty samy o sobě určitě nestačí! Určitě je třeba spacák!
Poloha hotelu je: 22° 15' 49.18", 67° 48' 58.00"zd, 4333m.n.m. - ukázat na mapě

Jídlo a pití
V Bolívii není jídlo až takovým kulinářským zážitkem jako v některých restuaracích v sousedním Peru, ale zase je znatelně levnější. Některé restaurace nabízejí kompletní menu - tj.polévku a hlavní jídlo - za solidních 25Bs. Samotné hlavní jídlo stojí od 20 do 40Bs. (záleží samozřejmě na konkrétní restauraci). Sendviče lze pořídit okolo 8-10Bs.
Nabídka jídel je podobná jako v Peru - kuřata, lamy, hovězí, morčata nebo pizzy a lazagně. Vynikající jsou ryby z jezera Titicaca - truchos!
V některých pouličních stáncích lze ochutnat empelladas nebo salteňas, což je různě plněné těsto, které stojí okolo 3,50Bs.
K pití lze doporučit bolivijské pivo Paceňa, které bylo jedním z nejlepších na celé naší výpravě. V restauracích stálo od 10 do 14Bs. Dalším bolivijským pivem je Pilzener, které se prodává především v 0,6l lahvích, a které je dobrou alternativou piva Paceňa. Dále lze konzumovat výtečné džusy, které v některých restauracích servírují ve džbáncích (jarro) za 12-15Bs.


sendvič v Copacabaně

etikety bolivijských piv

hovězí s oblohou v La Pazu

Copacabana
dobré restaurace se nacházejí na avenida 6 de agosto, která vede od pláže na náměstí Plaza Sucre.
La Paz
moderní velká restaurace Angelo Colonial leží na třídě Mariscal Santa Cruz jižně od náměstí San Francisco. Z jídla jsme tu ale zrovna dvakrát nadšení nebyli, možná jsme zrovna neměli šťastnou ruku. Restaurace je i docela drahá, ve třech jsme za večeři s pitím platili 180Bs.
Menší restaurace Colonial Pot se nachází na ulici Artesanía Alley (z náměstí San Francisco nahoru okolo kostela po ulici Sagarmata a první dobočkou doleva) a nabízí velice příjemné decentní prostředí a hlavně chutné jídlo. Menu zahrnující velkou mísu polévky, hovězí steak se sýrem, rýží i oblohou a ovocný salát stálo 25Bs. Džbánek džusu se podával za 12Bs.
Tiwanaco
Na kraji vesnice směrem k ruinám se nachází příjemná restaurace v Grand hotelu. Zdejší trucho (ryba) s kombinací rýže a hranolek bylo naprosto vynikající! Malé pivo paceňa stálo 10Bs.
Uyuni
Několik restaurací najdete na náměstí Arce, které je vlastně takovým centrem tohoto zapadlého městečka. Po ránu tu ale nějak vázla obsluha, takže jsme snídaňové menu neotestovali.Argentina


Bolívie


Brazílie


Chile


Paraguay


Peru


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 9.11.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/