Jižní Amerika 2008

Jižní Amerika 2008 - Praktické informace - Chile

Níže uvedené ceny byly zaznamenány v září 2008. Kurz chilského Peseta (CLP) byl v té době 1USD=515CLP., tj 1kč=31,2CLP nebo chtete-li 1000CLP=32kč. Chile je jednou z nejvyspělejších jihoamerických zemí a tomu také odpovídá tamní cenová relace. Za jídlo a ubytování jsme zaplatili v průměru 36,2USD na den (týká se severní části Chile včetně Santiaga)

Cestování

Dálkové autobusy v Chile provozují především dvě největší společnosti - Tur-Bus a Pullman. Jejich ceny jsou prakticky stejné, rozdíly v cenách způsobuje pouze zařazení jednotlivých autobusů do různých tříd.
Například společnost Tur-Bus provozuje autobusy těchto tříd: Clasico, Semi Cama, Ejecutivo, Cama a Premium. Jednotlivé třídy se liší mírou komfortu, prostorem nebo možností sklopit sedačku (např.v Clasico lze sklopit sedačku o 56° oproti kolmé pozici, zatímco v Cama je to už 65° a v Premium lze sedačku sklopit zcela do vodorovné plohy).

Obě společnosti mají v některých městech samostatný terminál, obvykle v těsném sousedství svého konkurenta.
Kromě toho funguje v Chile několik dalších menších společností, které obvykle společně sdílejí další autobusový terminál.
Ve velkých městech (Santaigo, La Serena) mají všechny společnosti vyhrazený prostor (Tur-Bus a Pullman suverénně největší) na společném autobusovém nádraží.

Celkově se dá říci, že dálkové autobusy (Semi Cama a výše) jsou velice komfortní a cestování na velké vzdálenosti, což je vzhledem k rozloze Chile docela běžná záležitost, je poměrně příjemné. Příznivá je i cenová relace neboť 1km cesty vychází v autobusech středních tříd zhruba na 4,5USD na 100km. Například já jsem za cestu ze San Pedra do Santiaga (cca 1770km) zaplatil celkem 39 200CLP, což bylo něco málo přes 1200kč.
Každý autobus je označen jménem cílové stanice a časem odjezdu. Jízdenku je třeba zakoupit vždy v prodejně příslušné společnosti na autobusovém treminálu, nikoliv až v autobusu. Nákup je dobré provést alespoň den předem, v případě státních svátků raději i s předstihem několika dnů! Pozor, jízdenka je vystavena na vždy konkrétní spoj, nikoliv na trasu!

autobus společnosti Tur-bus
autobus společnosti Tur-bus
lanovka na Cerro San Cristobal v Santiagu
lanovka na Cerro San Cristobal v Santiagu
lanovka ve Valparaisu
lanovka ve Valparaisu

hranice s Bolívií - San Pedro de Atacama
ze státní hranice, která leží v nadmořské výšce 4463m, jezdí do San Pedra minibusy za 5USD. Rozdíl mezi Chile a Bolívií je markantní na první pohled, neboť za hraniční čárou začíná perfektní asfaltová silnice. San Pedro je od hraničního přechodu vzdáleno 46km a leží v nadmořské výšce "pouhých" 2435m, cesta z hranice je tedy pěkný sešup dolů. Na okraji San Pedra se nachází chilská celnice.
San Pedro de Atacama - Antofagasta
Do Antofagasty jezdí autobusy společnosti Tur-Bus, jejíž kancelář se nachází na severozápadním okraji San Pedra v ulici Licancabur 294
- ukázat na mapě. Velice pohodlný autobus třídy Semi Cama stál 7900CLP a 321km dlouhá cesta nám trvala 4 hodiny 50minut s krátkou přestávkou v Calamě.
Antofagasta - Santiago de Chile
Vzdálenost mezi Antofagastou a Santiagem činí zhruba
1370km a cesta autobusem trvá okolo 20 hodin. Cena za třídu Semi Cama byla v září 2008 u společnosti Tur-Bus 31 300CLP. Autobusy některých menších společností jsou o něco málo levnější - Michal s Ondřejem sehnali jízdenku na antofagastském Terminal Norte za 28 000CLP.
Santiago de Chile - Valparaiso
Mezi Santiagem a Valparaisem pendluje spousta autobusů, které odjíždějí z terminálu Almeda (ukázat na mapě) mnohdy i dvakrát za hodinu. 113km dlouhou trasu absolvují z větší části po dálnici, takže jízda trvá zhruba hodinu a stojí 4 200CLP.

Ve Valparaisu, které se rozkládá v prudkém svahu nad pobřežím Tichého oceánu, se lze na výše položené ulice dostat pomocí zvláštních pozemních lanovek. Vlastně se spíše jedná o vodorovně usazené plechové boudy, z nichž je vždy jedna tažena lanem vzhůru, zatímco druhá je souběžne spouštěna po sousední koleji dolů. Cena za krátké svezení je cca 100-300CLP.

doprava po Santiagu
Nejjednoduším způsobem, jak se přepravovat po Santiagu, je metro. Jízda metrem není nijak drahá - od 6:35 do 8:00 a od 18:00 do 20:30 stojí jízdenka 425CLP, od 8:00 do 18:00 stojí 380CLP - tj.13,6 resp. 12,2kč. Cestujícím jsou k dispozici celkem tři trasy, které poměrně solidně pokrývají všechna důležitá místa hlavního města.
Zajímavou atrakcí Santiaga je návrší Cerro San Cristobal, odkud je za pěkného počasí nádherný výhled na město i na zasněžené vrcholky And. Nahoru jezdí pozemní lanová dráha ze čtvrti Recoleta od malé Zoologické zahrady - k lanovce se lze dostat metrem na stanici Baquedano, potom po mostě přes Rio Mapocho a dále rovně po ulici Pio Nono až k malému parku u stanice lanovky.
Na Cerro San Cristobal jezdí také visutá kabinková lanovka, která začíná pod Metropolitním parkem. Sem se dá dostat následovně: metrem na stanici Pedro de Valvidia a potom pěšky po mostě přes Rio Mapocho po Avenida Pedro de Valvidia.
Zpáteční jízdné pro obě lanovky (pozemní+visutá) stojí 2 500CLP. Zvláště z kabinkové lanovky jsou pěkné výhledy na Santiago!
doprava na letiště
Společnost Tur-bus provozuje autobusovou linku, která spojuje centrum Santiaga s letištěm Arturo Benitez. Autobus začíná u kanceláře Tour-busu na křižovatce ulic San Martin a Moneda (ukázat na mapě) a jedna jízda stojí 1700CLP. Autobus, který jezdí každou půlhodinu, mimo jiné zastavuje i u autobusového terminálu Almeda a to jak cestou na letiště, tak i na zpáteční cestě.

Ubytování

San Pedro de Atacama
V San Pedru jsme se ubytovali v hostelu Eden Atacamiňo. Hostel tvoří několik bungalovů, každý s malým posezením. my jsme se ubytovali v třílůžkovém pokoji s pěknou koupelnou a TV. Pokoj nás stál 46 000CLP, což bylo hned po Riu nejdražší ubytování na naší cestě. V ceně byla zahrnuta snídaně a také internet, který byl k dispozici na jednom počítači v recepci.
Teprve při procházce po San Pedru jsme zjistili, že ve východní části městečka se dá bydlet podstatně levněji - podobné hostely s bungalovy stály okolo 30 000CLP za pokoj, v centru u hlavní třídy jsme dokonce objevili hostel s triplem za 26 000CLP. Nicméně po předchozím několikadenním plahočení přes půl Bolívie a především po dvou nocích mimo civilizaci jsme si rádi dopřáli ubytování na velice slušné úrovni...
Poloha hostelu je: 22° 54' 48.10"jš, 68° 11' 58.42" zd, 2451m.n.m. - ukázat na mapě
Antofagasta
Pěkný čistý hotel jeden blok od autobusových terminálů Tur-Busu a Pullmana se jmenuje San Martin. Pokoje mají vlastní koupelnu a sat.TV. Ubytování tu stojí single/triple 19 000/36 000CLP. Blízko hotelu se nachází také hlavní náměstí a z něj vycházející velká obchodní třída Arturo Prat Chacón. Oproti tomu pěkná pobřežní promenáda a městská pláž jsou vzdálené více než 2km.
Poloha hotelu je: 23° 38' 45.17"jš, 70° 23' 47.58" zd, 10m.n.m. - ukázat na mapě
Santiago de Chile
V hlavním městě jsme bydleli v hotelu Paris, což zní sice noblesně, ale ve skutečnosti se jednalo o jednoduchý hostel. Třílůžkový pokoj s vlastní koupelnou a TV nás stál 24 000CLP, což je na chilské poměry poměrně málo. K dispozici jsme měli dva počítače s připojením na internet, ale bez USB portů. Hotel se nachází nedaleko hlavní třídy Libertador Bernardo O´Higgins za kostelem San Francisco. V dosahu jsou dvě stanice mtera - Santa Lucia a Universidad de Chile (červená trasa).
Poloha hostelu je: 33° 26' 40.50"jš, 70° 38' 51.10"zd, 510m.n.m. - ukázat na mapě

kuře s oblohou v San Pedru
kuře s oblohou v San Pedru
hotel San Martin v Antofagastě
hotel San Martin v Antofagastě
mečoun a škeble ve Valparaisu
mečoun a škeble ve Valparaisu


Jídlo a pití
Jelikož je Chile jednou z nejvyspělejších jihoamerických zemí, najdeme tu restaurace odpovídající běžnému evropskému standartu. Bohužel i cenově.
Za běžné jídlo tu zaplatíte cca 6500-7500CLP. Pokud vytačíte se sendvičem, zaplatíte za něj podle veliksoti od 700 do 3200CLP. Dobré jako svačina jsou klasické müsli tyčinky, které stojí v obchodě 150CLP.
Z chilských piv je rozšířenější Cristal, které stojí od 1100 do 2000CLP. Dalším chilským pivem je Escudo, které stojí cca 1200CLP. Obě piva jsou docela dobrá.
V mnoha restauracích se podávají výtečné džusy z čerstvého ovoce za 1500CLP. Klasický krabicový džus stojí v obchodě 825CLP.
1,5l ochucené vody stojí cca 700CLP, 1,5l perlivé pramenité vody stojí 600CLP a 1,5l neperlivé vody (sin gas) stojí cca 420CLP.

San Pedro de Atacama
San Pedro je celkově drahé, takže ani tamní restaurace nejsou vyjímkou. Vyzkoušeli jsme Restaurant Aylla s příjemným venkovním posezením. Porce kuřete s rýží a velkou oblohou byla poměrně velká a hlavně výtečná - 6500CLP včetně přílohy. Pivo Cristal stálo 2000CLP a celkem ve třech jsme za večeři platili 25 000CLP.

Antofagasta
V centru Antofagasty jsem marně hledal nějakou typickou restauraci. Na pěší zóně
Arturo Prat Chacón se nachází pouze McDonald (Big Mac menu za 2500CLP) a v okolních ulicích jsou spíše čajovny nebo restaurace nabízející pouze sendviče.
Restaurant La Lenora nedaleko hlavního náměstí nabízí malé sendviče za 700CLP a velké za 2250CLP. Pivo Escudo tam stojí 700CLP (malé)/1100CLP (velké)
. Restaurace nabízející regulérní jídla je zřejmě třeba hledat v blízkosti městské pláže...
Santiago de Chile
Místem, kde se dá v Santiagu levně a poměrně chutně najíst, je rybí tržnice Mercado central. V prvním patře i v přízemí se nachází několik restaurací, kde je možné ochutnat čerstvé plody moře. Solidní porce krevet se sýrem stála 3500CLP, pivo Escudo 1200CLP.

Skvělé sendviče připravují v podniku Restaurant Sanguchazo nedaleko nádraží Estacion central na třídě Av.Matucana. Ceny sendvičů byly následující: 1590CLP za standartní velikost (což je takový větší hamburger), 1990CLP za 1/2kg a 3180CLP za 1kg sendvič. Skvělá možnost, jak se rychle, chutně a poměrně levně občerstvit.
Nedaleko hotelu Paris se nachází Cafe Central - malý podnik, ve kterém nabízejí k jídlu nevelké pizzy za 1600CLP případně docela dobré sendviče za 1900CLP. Skvělé husté ovocné džusy obsluha připravuje za 1500CLP, za stejnou cenu tu dostanete také pivo Cristal.
Podbný podnik se ještě nachází nedaleko kostela San Francisco u vstupu do stanice Santa Lucia, další "sendvičárny" najdete na třídě Paseo Ahumada, která vede na náměstí Plaza de Armas.
Valparaiso
V přístavu Valparaiso jsme se nechali zlákat do restaurace Botes Salvavidas, která stojí přímo na nábřeží. Kromě příjemného posezení a hbyté obsluhy tu nabízejí spoustu čerstvých ryb a dalších mořských tvorů
. Běžné jídlo se tu pohybuje okolo 6500-7000CLP, výborně chlazené pivo Cristal se tu podává za 1350CLP. Ve třech jsme tu dohromady platili 26 000CLP.Argentina


Bolívie


Brazílie


Chile


Paraguay


Peru


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 17.11.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/