Jižní Amerika 2008

Jižní Amerika 2008 - Praktické informace - Paraguay

Níže uvedené ceny byly zaznamenány v září 2008. Kurz paraguayského Guaraní (PYG) byl v té době 1USD=3900PYG, tj 1kč=236,4PYG. Obecně lze říci, že je pro nás v Paraguayi poměrně levně. Za jídlo jsme zaplatili v průměru 13,4USD na den.

Cestování

Trojmezí - Brazílie, Argentina, Paraguay
Trojmezí tvoří na východě Paraguaye soutok řek Paraná a Iguazú. Obě řeky od sebe kromě třech států oddělují také tři města - Foz do Iguaçu v Brazílii, Puerto Iguazú v Argentině a Ciudad del Este v Paraguayi. Mezi těmito městy bez problémů funguje autobusová doprava.
Z argentinského Puerto Iguazú do Ciudad del Este jezdí téměř každých 30 minut autobus. Jízdné činí 3ARS (argentinské peso), což je zhruba 0,9USD. Argentina a Paraguay jsou sousedé, ale do Ciudad del Este se lze dostat pouze přes brazilské město Foz do Iguaçu. Naštěstí autobus zastavuje pouze na argentinské celnici a Brazílií projíždí bez zastavení. Odpadá tak zbytečná administrativa na brazilských celnicích, což je poměrně příjemné. Doba jízdy z Argentiny do Paraguaye se tak pohybuje okolo 30 minut!
Cestovatelé, kteří se chtějí stejnou linkou zase vrátit zpátky do Argentiny se nemusejí zdržovat ani na paraguayské celnici, neboť autobus kupodivu není kontrolován ani tam.
Pozor! Cestovatelé, kteří chtějí Paraguay opustit na jiném hraničním přechodu (nebo letišti) musejí chca nechca za celnicí vystoupit (autobus tam zastavuje na okraji obchodní zóny) a jít si pro nezbytné vstupní razítko a formulář!

Ciudad del Este - Asuncion
Autobusy do hlavního města odjíždějí z hlavního autobusového terminálu, který leží asi 2km jihozápadně od centra Ciudad el Este - ukázat na mapě. Od hraničního přechodu se lze na terminál nejrychleji dostat taxíkem za 10USD.
Na autobusovém terminálu se o cestovatele "postarají" nadhaněči, takže s nákupem jízdenky není žádný problém. Nás vyšel autobus do Asuncionu na 11USD (společnost San Luis S.A.), ovšem jednalo se o pomalou zastávkovou linku, takže nám cesta (cca 340km) trvala více než šest hodin. Určitě se vyplatí malinko připlatit za nějaký rychlejší spoj. Každopádně autobusy mezi Ciudad del Este a Asuncionem jezdí velice často - vždyť se také jedná o hlavní dopravní tepnu v zemi. Silnice (několik desítek km za Ciudad del Este dokonce čtyřproudá) je celkem kvalitní.

autobusové nádraží v Ciudad del Este
autobusové nádraží v Ciudad del Este
prodavač koly v autobusu do Asuncionu
prodavač koly v autobusu do Asuncionu
městský autobus v Asuncionu
městský autobus v Asuncionu

Doprava po Asuncionu
Autobusový terminál je v Asuncionu poměrně daleko od centra (více než 4km) - ukázat na mapě.
Kromě obchodů najdete v nádražní budově i několik směnáren a hlavně turistické informace, kde lze například získat poměrně užitečnou mapu města.
Do centra se dá jet autobusem, ale vzhledem ke vzdálenosti a chrakteru hlavního města to nebude zrovna nejrychlejší záležitost. My jsme použili místní taxi, které nás stálo 45.000PYG.
Samotné centrum na břehu řeky Paraguay není příliš rozlehlé a dá se poměrně snadno obejít pěšky.
Mezinárodní letiště je z centra vzdálené asi 8km a taxík nás vyšel 80.000PYG.

Letiště v Asuncionu
Asuncionské mezinárodní letiště Silvio Pettirossi nepatří zrovna k nejvytíženějším. V poměrně moderní odletové hale sídlí kromě několika obchodů a dvou restaurací i hlavní pošta (correo - pohled do Evropy stojí 8.000PYG).

Před odletem je třeba na letišti zaplatit taxu ve výši 24USD!

Ubytování

Asuncion
V hlavním městě jsme si po našem příjezdu vybrali pro jedinou noc strávenou v Paraguayi hotel Sagaró. Hotel vypadá zvenku poměrně solidně a pěkné je i vstupní foyer s recepcí, ale samotné pokoje nejsou zrovna přepychové. Nicméně je tu k dispozici klimatizace, TV a vlastní koupelna, takže na jednu noc je to komfort plně dostačující. Skvělá je rovněž poloha hotelu v blízkosti Náměstí nezávislosti, katedrály a vládních paláců. Bohužel obsluha v recepci (alespoň v našem případě) hovořila pouze španělsky a nebyla zrovna dvakrát vstřícná.
Cena za ubytování činila 69.000PYG za double bez snídaně, 89.900PYG za double se snídaní a 125.000PYG za triple se snídaní. Samotná snídaně se podávala v malém salonku vedle recepce a skládala se pouze z pečiva, džemu a džusu.
Poloha hotelu je: 25° 16' 46.24"jš, 57° 38' 14.68" zd, 84m.n.m - ukázat na mapě.

hotel Sagaró v Asuncionu
hotel Sagaró v Asuncionu
restaurace Rodízio
restaurace Rodízio
paraguayské pivo Brahma
paraguayské pivo Brahma

Jídlo a pití
V Asuncionu jsme museli solidní restauraci chvíli hledat a nakonec jsme zavítali do podniku, který se jmenuje Rodízio a nachází se na ulic De la Palma, kousek od rohu s Av.15 de Agosto - ukázat na mapě. Restaurace funguje jako samoobslužný bufet, který ovšem nabízí výborné jídlo od těstovin přes saláty až po pečená kuřata. Jídlo se následně platí podle váhy. Samotná restaurace je čistá a hbitá obsluha bez problémů stíhá dolévat pivo po každém doušku :-) Běžná porce jídla tu vychází na 20-25.000PYG, docela dobré pivo Brahma (3/4l) tu stojí 5.500PYG.Argentina


Bolívie


Brazílie


Chile


Paraguay


Peru


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 2.12.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/